MaxiPozyczka

Czy parabanki sprawdzają w BIK?

Czy firmy parabankowe mogą sprawdzac w BIK?

Wtorek 20 listopad 2012 14:23Zgłoś nadużycie
Gość
Gość
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

witam, pytanie jak w temacie czy parabanki t.j. np provident mają dostęp do danych BIK? Czy mogą sprawdzić klienta w BIK? Czytałem na forum że parabanki nie mają dostępu do informacji zawartych w BIK ale też były takie zdania że moga sprawdzać w BIK? Czy to prawda, jak to w końcu jest?

Sobota 24 listopad 2012 0:10Zgłoś nadużycie
Artur
Artur
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

Tu masz cytat prosto ze strony BIK-u „Każdy bank/SKOK zgodnie z zapisami Ustawy prawo bankowe zobowiązany jest dokonywać oceny swojego klienta pod kątem jego zdolności do spłaty kredytu oraz szacować ryzyko związane z udzieleniem takiego kredytu temu właśnie klientowi, zapewniając przez to bezpieczeństwo powierzonych bankowi środków pieniężnych. W sytuacji ograniczonego dostępu do kompleksowej informacji, proces rozpatrywania wniosku kredytowego przez bank/SKOK wiąże się z trudnością oceny prawdziwej zdolności kredytowej klienta oraz ryzyka. W związku z tym bank powinien, zabezpieczając swoje interesy, żądać od klienta dodatkowych zabezpieczeń oraz podnosić koszty związane z obsługą kredytu”. Z tego wynika że tylko Banki i Skoki mają obowiązek sprawdzania zdolności swoich klientów. Para banki działają na innych zasadach i mają dogodne warunki.

Skomentuj wypowiedź

Reklama
Sobota 24 listopad 2012 11:04Zgłoś nadużycie
Martin
Martin
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

to weźmy przykładowo ostatnio mocno promujący się parabank Vivus, wyczytałem że firma ta weryfikuje klienta w KRD, ERIF, Infomonitor i BIK, jednorazowy koszt prześwietlenia klienta w tych bazach przekracza 30 zł, z czego najwięcej życzy sobie BIK bo ponad 20 zł. Co ciekawe mimo tych weryfikacji niespłacalność pożyczek przekracza 30%. Skoro do BIKu mają dostęp tylko banki, SKOKI no i sami klienci, to jakim prawem Vivus sprawdza w BIK?

Skomentuj wypowiedź

Komentarze do wypowiedzi:

Środa 28 sierpień 2013 17:00 | % | poznań

Vivus NIE SPRAWDZA BIK, miałam kłopoty wzięłam u nich pożyczkę, pierwsza jest bez % i to nie ściema. Za przedłuzenie terminu zapłaty płacisz % od pożyczonej kwoty. To tez nie żaden skandal chyba- muszą jakos zarobic. I można ta pożyczkę ciągnąc za darmo dłużej- pozyczasz np 1000-spłacasz 950, przedłużasz termin spłaty za grosze, potem dobierasz znowu pożyczkę do maxa, czyli 1200... i tak w kółko. I niech mi nikt nie mówi, że to mało rozsądne pożyczac od takich firm, bo żyjemy w chorych czasach, w chorym kraju...a życ za coś trzeba, skoro wypłata nie wystarcza. Vivusa akurat polecam. Warunkiem takich pożyczek jest czytanie dokładne regulaminu, sprawdzanie warumków spłaty... można sie przejechac, ale Vivus jest OK. A narzekają przeważnie ci, którzy nie spłacają- nawet najbardziej szanujący się bank wtedy komornika przyśle:)

Poniedziałek 26 listopad 2012 12:24Zgłoś nadużycie
Grzesiek
Grzesiek
Leszno
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

Parabanki mają obowiązek, ale wiele po prostu o tym zapomina. Promują się, że nie sprawdzają historii w Biurze Informacji Kredytowej i w rzeczywistości sprawdzają, ale czy będą mieli z nich użytek, do czego im posłużą - to już zupełnie inna kwestia. Parabanki patrzą na oświadczenia o zarobkach, na wyciągi z banku.

Skomentuj wypowiedź

Komentarze do wypowiedzi:

Wtorek 29 październik 2013 19:27 | Gość

nie ma żadnego obowiązku, za każde sprawdzenie się płaci

Poniedziałek 26 listopad 2012 14:43Zgłoś nadużycie
Gość
Gość
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

parabanki coraz rozważniej podchodzą do udzielanych pożyczek nie wiem na jakich zasadach sprawdzają w BIK, skoro niby tylko banki, SKOKI, i osoby we własnym imieniu mogą to robić. Wiele pożyczek udzielanych przez parabanki nie jest spłacana i wiele pieniędzy jest nie do ściągnięcia z różnych powodów, a to zmiany miejsca zamieszkania, wyjazdu itp. nawet sprawdzanie w BIK nie daje parabankom pewności że klient z pozytywną historią spłaci pożyczkę, a sprawdzenie w BIK to dodatkowy koszt jakieś 20 zł, oprócz tego mamy jeszcze inne rejestry dłużników, też płatne

Skomentuj wypowiedź

Poniedziałek 26 listopad 2012 23:33Zgłoś nadużycie
Lidia
Lidia
Garwolin
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

Rzeczywiście, jest tak jak to powiedział Grzesiek z Leszna. Okazuje się bowiem, że oczywiście parabanki mają obowiązek sprawdzenia historii klienta w Biurze Informacji Kredytowej, ale czy zrobią pożytek z tej informacji to zupełnie inna kwestia. Nawet jeden pracownik parabanku, przyznał mi, że sprawdzają, ale nawet jesli klient ma gorszą historię, kredyt dostaje bez problemu.

Skomentuj wypowiedź

Piątek 4 styczeń 2013 19:56Zgłoś nadużycie
marcin
marcin
warszawa
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

nie wiem, kto czego wam moi drodzy nagadał, ale parabanki nie maja dostępu do informacji zawartycch w BIK wiec nie mogą was tam sprawdzić..

Skomentuj wypowiedź

Piątek 4 styczeń 2013 21:10Zgłoś nadużycie
Max
Max
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

to dlaczego niektóre parabanki mają napisane na swoich stronach że sprawdzają? żeby odstraszyć tych klientów którzy mają złą historie w BIK i są potencjalnie niewypłacalni?

Skomentuj wypowiedź

Piątek 4 styczeń 2013 22:23Zgłoś nadużycie
Jaromir
Jaromir
Cieszyn
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

Chociaż bardziej parabanki reklamują udzielania pożyczek gotówkowych bez sprawdzenia w BIKu. Wszystko zależy od polityki kredytowej takiego parabanku. Na ogół udzielają takich pożyczek finansowych, bo dla nich jest to ogromny zysk, bo oprocentowanie takiej pożyczki gotówkowej jest ogromne. Nawet jak się "spalą" na kliencie, który nie spłaca swoich zobowiązań, to i tak na innych klientach sobie odbiją.

Skomentuj wypowiedź

Sobota 5 styczeń 2013 16:25Zgłoś nadużycie
Tadek
Tadek
Mizerów
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

A może to tylko blef z ich strony, że sprawdzają w BIK? Może na tle konkurencji bankowej nie chcą wyglądać mniej poważnie. To tylko może zagrywka, aby klient wiedział, że to jest poważna inastytucja finansowa. A może jednak się mylę?

Skomentuj wypowiedź

Komentarze do wypowiedzi:

Poniedziałek 18 marzec 2013 15:54 | Gość

to nie blef, parabanki wcale nie mają zakazu dostępu do informacji zawartych w bik, maja do niej takie samo prawo jak banki i skoki, coraz więcej firm udzielających chwilówek online sprawdza klientów w bik

Niedziela 9 czerwiec 2013 10:33Zgłoś nadużycie
Gość
Gość
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

wiele osób twierdzi że do bik podają tylko banki i skoki i że bik sprawdzają też tylko banki i skoki a co z takimi przypadkami jak wonga i np vanquis? oni przecież podają otwarcie że sprawdzają bik przed przyznaniem pożyczki, to jak to w końcu jest? czyżby wystarczy wyłożyć trochę gotówki i dostęp do bik stoi otworem dla każdego?

Skomentuj wypowiedź

Komentarze do wypowiedzi:

Niedziela 16 czerwiec 2013 18:45 | Gość

teraz to chyba jest tak że każdy podmiot może cię sprawdzić w bik jak zapłaci, ale tylko banki i skoki podają informację do bik, nie jestem pewien ale tak mi się obiło o uszy

Czwartek 27 czerwiec 2013 8:41 | Gość

bo vanquis czy wonga działają jako "instytucje kredytowe" i podlegają odpowiednio w swoich krajach pod nasze odpowiedniki komisji nadzoru finansowego i w tym może jest wyjaśnienie, podciągnęli to pod nasze przepisy i tyle, a czy to zgodne czy niezgodne z naszym prawem to rzecz dyskusyjna, ważne że tak jest i moim zdaniem to dobrze, w ogóle dałbym możliwość dostępu do baz bik wszystkim podmiotom zajmującym się udzielaniem pożyczek, ale druga sprawa jest taka że złagodziłbym przepisy odnośnie udzielania kredytów i pożyczek bo dziś byle błahostka w bik i o kredycie w banku można zapomnieć, a ludzie jak nie tu to znajdą gotówkę gdzie indziej i zarabiają na tym zazwyczaj zagraniczne firmy i czy o to właśnie chodzi żeby nas Polaków łupili jak za zboże?

Piątek 5 lipiec 2013 20:04Zgłoś nadużycie
Natalia
Natalia
Elbląg
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

Artykuł 105 punkt 4 ustawy prawo bankowe mówi, że prawo do korzystania ze wspólnej bazy danych o klientach mają tylko: - banki - instytucje uprawnione do udzielania kredytów na podstawie odrębnych aktów prawnych (mowa o SKOK-ach) - instytucje kredytowe (podmioty zarejestrowane w jednym z krajów Unii Europejskiej, które od lokalnych organów nadzoru finansowego otrzymały pozwolenie na przyjmowanie depozytów oraz udzielanie kredytów). Pozabankowe instytucje finansowe takie jak Provident trudno przyporządkować do jednej z tych kategorii. Podobno niektóre firmy próbowały współpracować z BIKiem jednak tego rodzaju współpraca nie powiodła się.

Skomentuj wypowiedź

Komentarze do wypowiedzi:

Wtorek 22 październik 2013 23:01 | Gość

a wonga sprawdza bik

Poniedziałek 15 luty 2016 23:56Zgłoś nadużycie
Gość
Gość
Temat postu: Czy parabanki sprawdzają w BIK?

Trochę się pozmieniało i parabanki zaczęły sprawdzać też bik, nie wszystkie to robią ale część już tak i bardzo dobrze że to robią! Każdy ma dostęp do BIK ale osoba weryfikowana musi się na to najpierw zgodzić i takie zapisy są w umowach pożyczek w parabankach.

Skomentuj wypowiedź

Reklama

Podobne wątki

Tytuł wątkuOstatnia wiadomość

Warunki sprawdzenia w BIK-u

napisany przez: Gość; Wtorek 20 listopad 2012 22:09

Czy Provident wpisuje do BIK?

napisany przez: cm821791@gmail.com; Środa 8 styczeń 2020 14:25

Provident czy Bocian?

napisany przez: Gość; Wtorek 16 sierpień 2016 14:48

Czy Provident wymaga zaświadczenia o zarobkach?

napisany przez: Gość; Poniedziałek 4 marzec 2013 16:33

Provident - Opinie

napisany przez: Veronika; Poniedziałek 11 kwiecień 2022 13:55