MaxiPozyczka
Wcześniejsza spłata kredytu - sprawdź wszystkie za i przeciw

Wcześniejsza spłata kredytu - sprawdź wszystkie za i przeciw

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – dlaczego klienci się na nią decydują?

Decyzję o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego podejmują najczęściej osoby, które weszły w posiadanie znacznej ilości gotówki, osoby, które chcą sprzedać mieszkanie kupione na kredyt lub ci, którzy chcą zamienić obecne mieszkanie, wykorzystując przy tym kredyt hipoteczny jako tymczasowe wsparcie finansowe.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w świetle prawa

Do niedawna opłacalność wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego była kwestią mocno dyskusyjną. Sytuacja ta znacznie zmieniła się jednak wraz z wejściem w życie nowej ustawie o kredycie hipotecznym z 22 lipca 2017 roku. Zgodnie z jej postanowieniami:

  • klient może spłacić część lub całość kredytu hipotecznego w dowolnie wybranym przez siebie terminie, po złożeniu w banku wniosku o udzielenie niezbędnych informacji związanych z tą czynnością;
  • banki mogą pobierać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego maksymalnie przez 3 lata, od daty podpisania umowy kredytowej;
  • w przypadku wcześniejszej spłaty, bank zobowiązany jest do obniżenia kosztów kredytu o odsetki, które naliczone zostałyby w okresie, o jaki skrócono okres kredytowania.

Wcześniejsza spłata kredytu - sprawdź wszystkie za i przeciw

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – zalety

Najważniejszym argumentem przemawiającym za wcześniejszą spłatą, jest obniżenie kosztu kredytu hipotecznego. Osoby, które zaciągnęły kredyt na 30 lat, ale zdecydują się na jego spłatę po 10 latach, nie zapłacą odsetek za pozostały czas kredytowania, czyli 20 lat.

Klienci, którzy weszli w posiadanie dużej ilości gotówki, mogą zdecydować się na to, by wcześniej spłacić kredyt i tym samym pozbawić się konieczności spłacania comiesięcznej raty kredytu hipotecznego. Rozwiązanie to może być korzystne w sytuacji, gdy nagle wzrastają inne koszty gospodarstwa domowego, wynikające na przykład ze znacznego podniesienia opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu. Więcej na temat użytkowania wieczystego, opłat, jakie się z nim wiążą i możliwości jego wygaśnięcia można przeczytać tutaj.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – wady

Spłacenie kredytu hipotecznego przed terminem wyznaczonym w umowie kredytowej wiąże się z koniecznością jednorazowego pozbawienia się znacznej ilości gotówki. W przypadku, gdy oszczędności te mogłyby zostać zainwestowane, a stopa zwrotu inwestycji przewyższałaby oprocentowanie kredytu, wcześniejsza spłata będzie bez wątpienia mniej opłacalnym rozwiązaniem.

Co więcej, posiadanie awaryjnego budżetu, który może zostać przeznaczony na dowolny cel lub stanowić zabezpieczenie finansowe na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, stanowi zwykle dla rodziny komfort znacznie większy od tego, który wiązałby się z wcześniej spłaconym kredytem hipotecznym.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

Forum - Opinie

Wtorek 18 wrzesień 2018 13:42 Gość

Kluczowe pytanie czy będzie zysk z wcześniejszej spłaty, jeżeli nie to nie warto.

Piątek 21 wrzesień 2018 9:19 Gość

w każdym banku jest prowizja za wcześniejszą spłatę?

Wtorek 2 październik 2018 15:29 Gość

myślę że tak

Wtorek 30 październik 2018 9:22 Gość

Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, wiarygodna i wiarygodna pożyczkodawca. Udzielam pożyczki z jasnymi i łatwymi do zrozumienia warunkami z 2% odsetkami. Zapewniam kredyty na działalność gospodarczą, pożyczki osobiste, kredyty studenckie, kredyty samochodowe i pożyczki na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: pamelarosaflores11@gmail.com

Poniedziałek 24 grudzień 2018 8:56 Gość

Czy potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na opłacenie rachunków i korporacyjnych środków finansowych na nieruchomości i wszelkiego rodzaju finansowanie działalności gospodarczej ( creditplusfinance11@gmail.com ) Oferujemy również pożyczki dla osób fizycznych, firm i organów korporacyjnych przy 3% stopie procentowej. Dajemy pożyczkę poważnie myślącym ludziom, którzy są zainteresowani pożyczką, jeśli zainteresowani kontaktują się z tym adresem e-mail: creditplusfinance11@gmail.com

Czwartek 24 styczeń 2019 20:44 Gość

Pożyczaj pieniądze bezpośrednio bez kredytu (teraz taniej pożyczki) bezpośrednio Pożyczaj pieniądze bezpośrednio bez kredytu (teraz taniej pożyczki) Potrzebne są bezpośrednie pieniądze, ale chcesz zapłacić o wiele mniej. Poniżej 24h! : martinakiersteinfr@gmail.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

pozyczki prywatne

Witam pilnie potrzebuję pomocy finansowej w kwocie 50000 na 120 mies ewelina8781@wp.pl

Najnowsze opinie klientów