MaxiPozyczka
Pożyczka lub kredyt dla osoby samozatrudnionej

Pożyczka lub kredyt dla osoby samozatrudnionej

Każda osoba, która wystartowała z własną firmą może mieć problemy finansowe. Zanim firma zacznie przynosić realne zyski wystarczające na pokrycie ZUS, US i wydatki na wypłatę pensji dla siebie może minąć nawet kilka miesięcy. Może się zdarzyć, że w tym czasie w domowym budżecie zabraknie pieniędzy na podstawowe rzeczy albo nawet potrzebna będzie jakaś pilna naprawa czy zakup, na który nie będzie pieniędzy, bo wszystkie wolne środki zostały zainwestowane w firmę. I co wtedy?


Pierwsze rozwiązanie – kredyt w banku

Zwykle chcąc pożyczyć pieniądze najpierw idzie się do banku. Jednak, żeby dostać kredyt w banku trzeba mieć stały dochód. Niestety młoda firma może nie przynosić regularnych dochodów, a generować tylko koszty. Ale nie to jest najczęstszym problemem osób samozatrudnionych. Banki po prostu wymagają wykazania dochodów z prowadzonej jednoosobowej działalności za ostatnie 12 miesięcy. Zatem, jeśli ktoś prowadzi swoją firmę krócej to nie ma szans na kredyt w banku, ponieważ nie może wykazać dochodów za wymagany przez bank okres. Na nic się wtedy zdadzą dochody uzyskane ogółem przez firmę czy idealna historia kredytowa.

Pożyczka prywatna, czyli ostatnia szansa

Teoretycznie najłatwiej jest pożyczyć pieniądze od rodziny i znajomych w ramach pożyczki prywatnej, ale nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy potrzebujemy pilnie dużej sumy. Poza tym zawsze pozostaje jeszcze dług wdzięczności, który paradoksalnie może być trudniejszy do spłacenia niż oddanie gotówki.

Jednak pożyczki prywatne to także te otrzymywane z parabanków. Nie da się ukryć, że firmy pożyczkowe mają bardziej przyjazną politykę udzielania pożyczek niż banki i akceptuje się tu różne źródła dochodów. Tutaj wystarczy mieć własną firmę, która przynosi jakiekolwiek dochody, aby spełniać warunek posiadania udokumentowanych dochodów. Można przedstawić dokumenty księgowe firmy albo po prostu wyciągi z konta, że ma się wpływy. Czasem wystarczy nawet przedstawienie umowy zlecenie czy rachunku, że pieniądze zostały otrzymane. Nie trzeba też prowadzić firmy przez co najmniej 12 miesięcy, zwykle wystarczy 3 miesiące. Poza tym w przeciwieństwie do banków można tu znaleźć oferty darmowych pożyczek dla nowych klientów. Co prawda trzeba je spłacić w maksymalnie 60 dni, ale z pewnością jest to opcja godna rozważenia.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj
Poprzedni artykuł:
Dlaczego BIK jest taki ważny?
Następny artykuł:
Kredyty dla emerytów

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów