MaxiPozyczka
Pożyczka hipoteczna - to warto wiedzieć

Pożyczka hipoteczna - to warto wiedzieć

Wciąż dużo osób myśli, że produkty finansowe takie jak pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny są tym samym. Zdecydowanie nie są, chociaż słowa kredyt i pożyczka bardzo często używane są zamiennie, co może wprowadzać w błąd. Wybór między tymi dwoma produktami finansowymi zależy przede wszystkim od celu na jaki są nam potrzebne pożyczone pieniądze: czy jest to cel konsumpcyjny czy też zakup nieruchomości.


Pożyczka to nie kredyt

Nie tylko pożyczka i kredyt hipoteczny różnią się między sobą. Zwykłe konsumpcyjne również będą się różniły ze względu na definicję. Po pierwsze pożyczka udzielana jest na dowolny cel i nie trzeba go wskazywać, a także nie musi być oprocentowana, oraz do wysokości 500 złotych nie trzeba nawet spisywać umowy. Poza tym w pożyczce pieniądze przechodzą na własność pożyczkobiorcy. A udzielić jej może każdy: rodzina, znajomi, firma pożyczkowa czy bank. Kredyt regulowany jest ustawą bankową, a to oznacza, że udzielać go mogą tylko banki i SKOKi. Do tego zawsze trzeba podać cel kredytu, musi być oprocentowany oraz umowa zawsze jest dokonywana na piśmie. Co ważniejsze pieniądze z kredytu oddawane są tylko do dyspozycji kredytobiorcy, a zatem bank może sprawdzić czy zostały wydane zgodnie z celem, a jeśli nie to zażądać ich natychmiastowego zwrotu.

Jednak w wypadku produktów z nazwą hipoteczny jest jeszcze inna różnica. Kredyt hipoteczny zaciągany jest w celu zakupu działki budowalnej, sfinansowania budowy domu, zakupu domu czy mieszkania. Dopiero po całkowitej spłacie kredytu taka nieruchomość przechodzi na własność kredytobiorcy. A pożyczka hipoteczna to inaczej pożyczka pod zastaw nieruchomości. Czyli w tym wypadku trzeba już posiadać na własność (nie w kredycie) nieruchomość, aby móc ją zastawić i otrzymać pieniądze z pożyczki. W trakcie trwania umowy pożyczki nieruchomość jest własnością firmy pożyczkowej z zapisem, że po jej spłaceniu powróci na własność pożyczkobiorcy.

Wady i zalety

Zarówno kredyt hipoteczny jak i pożyczka hipoteczna to zobowiązania długoterminowe. Pożyczkę można spłacać nawet do 20 lat w comiesięcznych ratach. Zwykle wysokość takiej pożyczki uzależniona jest od wartości nieruchomości. Można jednak liczyć na kwotę w wysokości 50-70% wartości nieruchomości. Ale otrzymanie jej wcale nie jest szybkie i łatwe.

Żeby znaleźć oferty takich pożyczek pozabankowych można skorzystać z rankingu firm pożyczkowych. I to jest akurat najłatwiejsza część procedury. Znajdując już firmę, w której chce się wziąć taką pożyczkę konieczne będzie zweryfikowanie wartości nieruchomości dokonane przez rzeczoznawcę, który jest na liście akceptowanych przez tę firmę. Potrzebne będzie też wykupienie ubezpieczenia pomostowego na okres obejmujący czas od wypłaty pieniędzy z pożyczki do wpisu do hipoteki. Większość firm wymaga też wykupienia dodatkowego ubezpieczenia dla osoby, która bierze pożyczkę. Trzeba uzyskać też wpis z obciążeniem do księgi wieczystej nieruchomości. Oznacza to, że trzeba wydać około 1000 złotych na załatwienie samych formalności oraz opłacić dwie składki ubezpieczeniowe.

Forum - Opinie

Niedziela 3 wrzesień 2017 13:48 Gość

brał ktoś pożyczkę hipoteczną w pko bp? jakieś opinie? warto? czy jakiś inny bank polecicie?

Poniedziałek 4 wrzesień 2017 17:58 Gość

nie mam zastrzeżeń, mogę polecić, obsługa na poziomie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów