MaxiPozyczka
Połowa dorosłych Polaków spłaca kredyty

Połowa dorosłych Polaków spłaca kredyty

Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że obecnie co drugi Polak spłaca zobowiązania wynikające z kredytów. W Polsce takie zobowiązanie może wziąć tylko osoba pełnoletnia, więc można powiedzieć wprost, że połowa dorosłych Polaków ma długi w bankach. Na szczęście coraz więcej osób spłaca je regularnie.


Ilość kredytów w Polsce

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało na koniec III kwartału raport, z którego wynika, że aż 15,2 miliona osób dorosłych jest aktywnych kredytowo. Oznacza to, że co druga osoba ma trwający kredyt lub aktywną kartę kredytową. Obecnie spłacanych jest ogólnie 27,6 miliona zobowiązań kredytowych co oznacza, że niektóre osoby mają dwa, a nawet więcej zobowiązań do spłacenia na raz. Wszystkie zobowiązania kredytowe wynoszą razem 584,2 miliarda złotych. Obecnie ryzyko kredytowe wynosi tylko 8% co oznacza, że tylko 8% kredytobiorców spóźnia się z uregulowaniem raty lub też przestało spłacać swój kredyt.

Wiek kredytobiorcy

Co prawda kredyt można zaciągnąć mając tylko 18 lat, ale najwięcej kredytów według danych Biura Informacji Kredytowej zaciągają osoby w wieku 35 – 44 lat, osoby te stanowią aż 23% wszystkich kredytobiorców. I do osób w tym przedziale wiekowym należy aż 40% wartości wszystkich kredytów aktywnych. Średnio osoba w tym wieku jest zadłużona na kwotę 67 825 zł w banku. Jednak to osoby w wieku do 24 lat mają najwięcej problemów ze spłatą rat w terminie. Warto też zauważyć, że w grupie kredytobiorców przeważają nieznacznie kobiety, do których należy aż 51,5% aktywnych kredytów.

Struktura kredytów

BIK podaje, że aż 70% wartości łącznej kredytów do spłaty wynoszą kredyty na cele mieszkaniowe, które wynoszą aż 408,21 miliarda złotych. Ilość takich kredytów wynosi 2,29 miliona. Jednak prawie połowa branych kredytów to kredyty konsumpcyjne, czyli ratalne i gotówkowe. Jest ich łącznie 13,19 miliona w wysokości 152,11 miliarda złotych, czyli 26% wszystkich kredytów. Pozostałe 4% kredytów to inne zobowiązania finansowe.

Ilość kredytów według miejsca zamieszkania

Często dzieli się Polskę na strony A i B ze względu na zamożność regionów, ale co ciekawe to bogatszy region zachodni, a właściwie jego mieszkańcy częściej i w wyższych kwotach biorą kredyty. Najwięcej kredytów w porównaniu do poziomu zaludnienia biorą mieszkańcy województwa lubuskiego i wielkopolskiego, a najmniej podkarpackiego. Jednak samych kredytów mieszkaniowych najwięcej udzielono w województwie mazowieckim. Najmniej kredytów na cele mieszkaniowe wzięto w województwach opolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne najczęściej udzielane są one na śląsku a najmniej mieszkańcom województwa podlaskiego.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów