MaxiPozyczka
Nowe realia pożyczkowe w 2019?

Nowe realia pożyczkowe w 2019?

Niecały miesiąc temu minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro, ogłosił proponowane zmiany w przepisach dotyczących pożyczek. Co ma się zmienić i czy faktycznie zapowiedzi zostaną zrealizowane?

Tańsze i bezpieczniejsze chwilówki?

Hasło "walki z lichwą" brzmi bardzo dobrze i ciężko kwestionować intencje które stoją za wzmocnieniem ochrony konsumenta na rynku pożyczkowym - to obowiązek każdej ekipy rządzącej.

Jednak niektórzy mogą przypomnieć sobie bliźniaczo podobną konferencję prasową, która miała miejsce w grudniu 2016 roku - projekt zmiany przepisów dotyczących tych samych spraw ostatecznie upadł, a w jego miejscu pojawiła się nowa propozycja.

Co ma się zmienić na rynku pożyczek? 

Najważniejsze zmiany to:

  • penelizacja lichwy;
  • obniżenie limitów kosztów pozaodsetkowych;
  • koniec z rolowaniem pożyczek krótkoterminowych;
  • wprowadzenie nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego nad instytucjami pożyczkowymi i pośrednikami kredytowymi.

Zmiany w zakresie karania za nieuczciwe i nielegalne praktyki mają podnieść bezpieczeństwo pożyczania. Z kolei punkt 2 to obniżenie maksymalnych kosztów obowiązujących od 11 marca 2016 roku.

Właśnie ten aspekt projektu wzbudził największe kontrowersje - różne strony wskazują w swoich opiniach dotyczących projektu, iż zmiany w takim kształcie zagrożą rentowności firm, co przełoży się na drastyczne zmniejszenie dostępności legalnego finansowania.

Aktualne limity kosztów pozaodsetkowych wynoszą 25% kwoty pożyczki (+30% rocznie) - propozycja zakłada obniżenie obu wartości o 5 punktów procentowych (20% + 25% rocznie). Co ciekawe, w "Ocenie Skutków Regulacji", strona rządowa sama przyznaje, iż niemożliwa jest pełna ocena rentowności, gdyż od poprzedniej zmiany minęło zbyt mało czasu.

Z kolei rolowanie chwilówek, czyli spłaty jednej drugą, ma zostać zlikwidowane przez wprowadzenie zakazu naliczania nowych kosztów przez okres 120 dni przez podmioty powiązane z pierwotnym pożyczkodawcą - to jednak również wzbudza zastrzeżenia (odniesienie się do definicji podmiotu powiązanego) i pytania czy pożyczkodawcy nie obejdą przepisu dotyczącego przedłużania terminu spłaty tak jak przy okazji poprzedniej nowelizacji (wówczas pojawiło się tzw. "refinansowanie").

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła uwagę na fakt, iż obecnie nie jest w stanie objąć nadzorem tego rynku. Warto jednak przypomnieć, iż od pewnego czasu firmy chcące rozpocząć działalność muszą obowiązkowo uzyskać wpis w odpowiednim rejestrze KNF (przepis obowiązuje od 22 stycznia 2018).

Możliwe że historia się powtórzy: z uwagi na sporne kwestie, żadne zmiany nie wejdą w życie. Jednak być może doświadczenia z prac nad poprzednią wersją sprawią, iż projekt uda się dostosować zarówno do społecznych oczekiwań, jak i wymagań zainteresowanych stron.

___

Materiał zredagowany przez serwis nowechwilowki.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Potrzebujesz pożyczki?

Udzielamy prawdziwej pożyczki firmom i osobom fizycznym. Możesz ubiegać się o 100 000 USD jako...

Najnowsze opinie klientów