MaxiPozyczka
Niestandardowe dochody, a kredyt

Niestandardowe dochody, a kredyt

Nie każdy pracuje tylko na umowę o pracę, ale każdy może kiedyś potrzebować kredytu. Na szczęście dla konsumentów coraz więcej banków uznaje też dochody uzyskiwane z umów cywilnych jak umowa zlecenie czy o dzieło. W niektórych banków do dochodów doliczane są też dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych czy diety kierowców za wyjazdy. Ale co z popularnym zasiłkiem 500+ czy na przykład dochodem uzyskiwanym za wynajmowanie swojego mieszkania turystom w sezonie letnim?


Dochody niestandardowe

Tak naprawdę do zdolności kredytowej nie liczy się tylko wynagrodzenie uzyskiwane na umowę o pracę, zlecenie czy o dzieło. Można też wliczyć dochody uzyskiwane z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ale dodatkowo można doliczyć tak zwane dochody nie standardowe. Niestety nie do każdego kredytu i nie w każdym banku. Jednak warto próbować, bowiem podniosą one nam zdecydowanie zdolność kredytową.

Do tego typu dochodów można zaliczyć między innymi dodatek rodzinny 500+ (choć brany jest pod uwagę głównie w parabankach), dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych za brak wykorzystania mieszkania służbowego albo diety kierowców za wyjazdy, czy przychody osiągane za wynajem nieruchomości.

Popularne 500+ i dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych

Tak naprawdę dodatek 500+ jest klasyfikowany jako zasiłek, więc dochodem nie jest. Banki nie biorą go pod uwagę, ponieważ w każdym momencie reguły jego przyznawania oraz wysokość może się zmienić. Dlatego też banki nie wliczają go do dochodów. Co innego firmy pożyczkowej. W nich liczy się ogólnie stały dochód, a według obecnych założeń 500+ ma być wypłacane do osiągnięcia przez dziecko 18 lat, a więc jeśli ktoś ma małe dzieci jeszcze przez wiele lat powinien otrzymywać ten zasiłek, więc tym bardziej chwilówka na 30 dni przy tym okresie czasu wydaje się być krótkotrwała.

Niestety tak samo jest z dodatkiem dla służb mundurowych. Może on wynosić nawet 900 złotych co miesiąc, co jest kwotą dość dużą, ale ponieważ prawo może ulec zmianie czy nawet przyznawana kwota może się zmienić to bank nie weźmie go pod uwagę. Ale parabank już jak najbardziej. Aczkolwiek jeśli dodatek nie jest rozdzielany od wynagrodzenia podstawowego i cała kwota pensja + dodatek widnieje na jednym zaświadczeniu bank może zaakceptować taki dochód. Obecnie do takich banków należą: Alior Bank, BOŚ Bank S.A., Pekao S.A. czy BGŻ BNP Paribas S.A. Ważne jednak, aby przedstawić w banku stosowny dokument.

Problematyczne diety kierowców

Trzeba przyjrzeć się temu jak wygląda wynagrodzenia zawodowych kierowców. Zwykle jest to niska podstawa np. krajowe minimum plus diety właśnie. Dieta sama w sobie nie jest dochodem. Ale banki takie jak Alior Bank, Credit Agricole S.A., Getin Noble Bank S.A. czy BGŻ BNP Paribas S.A. mogą ją wliczyć do dochodów, z tym że musi ona wpływać na rachunek bankowy przez dłuższy okres czasu np. 6-12 ostatnich miesięcy, czyli podobnie jak wynagrodzenie z umów cywilno-prawnych.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów