MaxiPozyczka
Najlepszy kredyt gotówkowy - 5 rzeczy, które musi wiedzieć

Najlepszy kredyt gotówkowy - 5 rzeczy, które musi wiedzieć

Rynek kredytowy jest bardzo duży i każdego miesiąca pojawiają się nowe kuszące oferty. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym można liczyć na promocje kredytów gotówkowych. Jednak są pewne stałe informacje, które zawsze trzeba sprawdzić, aby wybrać najlepszy dla siebie kredyt. Co trzeba wziąć pod uwagę?


Prowizja to nie jedyny koszt

Bardzo często można się pomylić co jest rzeczywistym kosztem kredytu, ponieważ padają określenia takie jak oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie, RRSO. Ale nawet jeśli kredyt jest reklamowany jako 0% to nie oznacza, że będzie za darmo. Prowizja może sięgać nawet kilku procent kwoty kredytu. Do tego może być doliczona opłata przygotowawcza. Dlatego najlepiej porównywać oferty kredytów po RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. W skład RRSO wchodzą wszystkie koszty kredytu.

Co jest lepsze: raty równe czy malejące?

Wbrew pozorom raty malejące to tańsza opcja kredytowa niż spłata kredytu w równych ratach. Na początku spłaty kredytu płaci się większą część kapitału i mniejszą odsetek. Co za tym idzie szybciej spłaca się kapitał, od którego na bieżąco naliczane są odsetki, więc skoro kapitał jest mniejszy to i odsetki. Dlatego też raty są coraz niższe. W przypadku równych rat co miesiąc przez cały okres kredytu będziemy płacić tyle samo.

Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale często jego wykupienie gwarantuje niższe oprocentowanie i prowizję kredytu. Ponadto może zabezpieczać nie tylko interesy banku, ale i nasze, ponieważ np. gdy stracimy pracę to ubezpieczyciel przejmie na okres do roku czasu spłatę rat za nas. Jednak zawsze trzeba dobrze przeczytać warunki umowy i poznać koszty. Czasem cała suma ubezpieczenia do zapłacenia wynosi mniej niż 100 złotych, a czasem przekracza wysokość oprocentowania kredytu.

Jak działają wakacje kredytowe?

Aby móc skorzystać z wakacji kredytowych, czyli np. miesiąca wolnego od spłaty raty musi być taka możliwość zapisana w umowie kredytowej. Jednak, jeśli zdecydujemy, że w tym miesiącu raty nie wpłacamy i korzystamy z wakacji kredytowych trzeba o tym poinformować bank zawczasu, a nie w dniu spodziewanej wpłaty raty. Jeśli po prostu nie zapłacimy raty bank uzna nas za dłużnika i zacznie windykację. Dlatego tak ważne jest, aby bank poinformować o tym, że w tym okresie wykorzystamy przysługujące nam wakacje.

Wcześniejsza spłata kredytu

Zawsze może się zdarzyć, że podczas spłaty kredytu dostaniemy dodatkowe pieniądze z tytułu premii w pracy czy spadku. Można takie pieniądze przeznaczyć na spłatę kredytu, ale banki pobierają dodatkową opłatę od szybszej spłaty kredytu, więc nie zawsze będzie się to ekonomicznie opłacało.

Forum - Opinie

Poniedziałek 30 lipiec 2018 10:32 Gość

ubezpieczenie nie jest obowiązkowe a banki wprowadzają w błąd chcąc wyciągnąć jak najwięcej kasy

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów