MaxiPozyczka
Kto może liczyć na pomoc firmy windykacyjnej?

Kto może liczyć na pomoc firmy windykacyjnej?

Wbrew pozorom windykator to tylko negocjator, który ma za zadanie uświadomić dłużnikowi, że powinien zacząć spłacać swój dług, aby uniknąć poważnych konsekwencji. Jednak narosło wiele mitów na temat tego, jak działają firmy windykacyjne. Oczywiście znajdą się skrajne przypadki, gdzie firma windykacyjna ma na etacie detektywa czy też hurtowo skupuje długi, ale głównym celem działalności takiej firmy jest odzyskanie długu przez dogadanie z dłużnikiem nowych warunków spłaty.


Jakie prawa ma firma windykacyjna?

Niestety wiele osób myli uprawnienia jakie ma firma windykacyjna z uprawnieniami nadanymi komornikowi. Przez co wiele osób po prostu boi się otworzyć windykatorowi drzwi, aby z nim porozmawiać, ponieważ błędnie myśli, że windykator zaraz zabierze mu np. telewizor. Windykator nie ma takiego prawa. Jego zadaniem jest doprowadzenie do spłaty długu dobrowolnie oraz wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Można powiedzieć, że firmy windykacyjne działają jak zewnętrzne firmy księgowe, tyle tylko, że zajmują się wierzytelnościami.

Inaczej jest w wypadku, kiedy do pracy wkracza komornik. Po pierwsze nie jest on ani pracownikiem firmy windykacyjnej ani np. parabanku, a współpracuje z sądem i wyrokiem sądu zajmuje się dalszą windykacją. Tylko komornik ma prawo zająć rachunek bankowy, samochód, nieruchomość czy sprzęty elektroniczne o jakiejś wartości.

Podstawowa różnica między komornikiem a windykatorem jest taka, że ten pierwszy to funkcjonariusz służby publicznej, a ten drugi jest pracownikiem firmy prywatnej.

Jak wygląda proces windykacji?

Zazwyczaj zaczyna się od kontaktu jeszcze ze strony firmy, wobec której mamy zaległość. Jeśli nie reagujemy np. nie wpłacany w wyznaczonym terminie zaległości to na pewno dostaniemy oficjalne, pisemne wezwanie do zapłaty. W międzyczasie można też otrzymać monity drogą mailową, telefoniczną albo nawet sms. Jeżeli nadal nie reagujemy na kontakt ze strony firmy to kolejny raz skontaktuje się z nami windykator. Jego zadaniem jest przekonanie dłużnika do dobrowolnej spłaty. Za pozwoleniem wierzyciela może zaoferować spłatę w niskich ratach przez długi okres czasu albo odroczenie płatności, jeśli dłużnik wykaże, że za konkretny, ale krótki okres czasu dostanie np. premię, z której spłaci dług. Po 60 dniach od nastania długu wierzyciel zwykle wysyła też pismo informujące, że dług zostanie wpisany do baz dłużników np. KRD, gdzie pojawi się po kolejnych 30 dniach.

Warto jednak pamiętać, że obecnie według przepisów to nie wierzyciel opłaca firmę windykacyjną, a dłużnik. To on oprócz samego długu, odsetek karnych, dostaje notę obciążeniową i to on ponosi wszystkie koszty związane z wyegzekwowaniem zapłaty swojego długu.

Podsumowując opłaca się szybko porozumieć z wierzycielem i zadeklarować dobrowolną spłatę nawet małych sum, aby uniknąć nie tylko problemów prawnych, wpisania do baz dłużników, ale też płacenia wysokich kosztów dodatkowych.

Forum - Opinie

Poniedziałek 30 lipiec 2018 10:43 Gość

ale prawda jest taka że windykator sam myśli że można mu tyle co komornikowi a nawet policjantowi

Czwartek 24 styczeń 2019 20:47 Gość

Czy masz problemy finansowe? Jesteś pierwszą osobą, która otrzyma pomoc finansową w zakresie budżetu, treści i jakości karty, ale nie można znaleźć informacji w wyborze kredytów, kwestia czasu: martinakiersteinen@gmail.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

pozyczki prywatne

Witam pilnie potrzebuję pomocy finansowej w kwocie 50000 na 120 mies ewelina8781@wp.pl

Najnowsze opinie klientów