MaxiPozyczka
Kredyt w banku dla osób pracujących na umowy „śmieciowe”

Kredyt w banku dla osób pracujących na umowy „śmieciowe”

Wbrew pozorom wiele banków oferuje osobom zatrudnionym w oparciu o umowę zlecenie kredyty. Najłatwiej będzie dostać kredyt ratalny, kartę kredytową czy kredyt gotówkowy. Ale ponieważ takie źródło utrzymania jest bardzo popularne niewykluczone, że i liczba udzielanych kredytów hipotecznych w oparciu o takie dochody się zwiększy. Póki co warto dowiedzieć się co bank bierze pod uwagę przy udzielaniu kredytu w oparciu o taką umowę.


Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?

Zazwyczaj jeśli bierze się kredyt trzeba przedstawić zaświadczenie o dochodach. Jednak w wypadku zatrudnienia na umowę zlecenie trzeba przedstawić taką umowę oraz rachunki do niej wystawiane. Zwykle za okres od 6 od 12 miesięcy. Bank do wyliczenia zdolności oprócz samej kwoty dochodów bierze też pod uwagę czynniki takie jak: stan cywilny, wielkość gospodarstwa domowego, wiek, zawód, okres zatrudniania, dotychczasową historię kredytową oraz inne posiadane produkty bankowe np. karty kredytowe, lokaty.

Szacuje się, że osoba która regularnie z tytułu umowy zlecenie osiąga dochód w wysokości 3 tysięcy złotych ma większe szanse na kredyt niż osoba zatrudniona na umowę o pracę z najniższą krajową pensją. Zatem nie zawsze chodzi o typ umowy, a raczej o wiarygodność, historię kredytową i dochody, ponieważ każdy przez bank oceniany jest tak samo. Analizuje się sytuację finansową – dochody i wydatki, oraz sprawdza ryzyko, czyli czy klient ma szanse na ciągłość zatrudnienia i czy ma nadwyżkę pozwalającą na spłacanie regularnie kredytu. Szansa na ciągłość umowy jest najważniejsza. Jeżeli z dostarczonych umów zlecenie wynika, że klient przez długi czas był zatrudniany w tej samej firmie, albo nawet w kilku widać, że ma szanse na kolejne takie umowy. Co ciekawe w wypadku umowy o pracę w dniu wnioskowania o kredyt także trzeba wykazać szanse na zatrudnienie przez kolejne 12 miesięcy, zatem nie każda umowa terminowa też pozwoli na otrzymanie kredytu.

Inne wymagania

Każdy bank ustala swoje zasady co do tego za jaki czas przeszły klient powinien wykazać dochód na podstawie umowy zlecenie od konkretnej firmy. Niektóre banki proszą o pokazanie umów za pół roku, inne za 12 miesięcy. Nie raz nawet analizowane są dochody za dwa poprzednie lata. Niektóre banki też sumują okresy zatrudnienia u różnych pracodawców, co jest ułatwieniem dla osób biorących dużo prac zleconych. Oczywiście trzeba też mieć ważny dowód osobisty i polskie obywatelstwo. I spełniać inne zupełnie podstawowe wymagania banku jak zgoda na sprawdzenie BIK czy posiadanie zdolności do czynności prawnych.

Forum - Opinie

Piątek 8 wrzesień 2017 14:56 Gość

w którym banku jest wymagany najkrótszy okres zatrudnienia na umowę zlecenie żeby dostać kredyt?

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów