MaxiPozyczka
Kredyt czy pożyczka w banku, a może pożyczka społecznościowa? Co i kiedy wybrać?

Kredyt czy pożyczka w banku, a może pożyczka społecznościowa? Co i kiedy wybrać?

Jeśli brakuje Ci gotówki, być może zastanawiasz się nad pożyczką lub kredytem. Opcji na rynku jest dosyć sporo, i warto przyjrzeć się wybranym z nich, żeby wybrać najlepszą ofertę.

Kredyt czy pożyczka?

Większość z nas „żyje na kredyt”. Kupno nowego domu czy mieszkania nie jest w Polsce osiągalne, jeśli nie zarabiamy w pracy wystarczająco dobrze. Z pomocą przychodzi kredyt, a jeśli jego wzięcie jest niemożliwe lub nieopłacalne, pożyczka. Są różne rodzaje kredytów, ale także różne rodzaje pożyczek. Kredyt czy pożyczka, co się bardziej opłaca, sprawdza Kredyt-Top. Dzięki rankingom i porównaniom będziesz mieć pewność, że wybierzesz najlepszą opcję dla siebie.

Generalnie można powiedzieć, że kredyt jest nieco pewniejszą opcją dla osób ze stałym źródłem dochodów oraz takich, które mają pozytywną historię kredytową. Kredyt jest zazwyczaj nieco bardziej opłacalny niż pożyczka, jednak jego przyznanie jest zazwyczaj warunkowane różnymi czynnikami. Dodatkowo, kredyt bierze się zazwyczaj na wiele lat i jego spłata musi następować regularnie co miesiąc.

Pożyczki są pod tym względem bardziej elastyczne, jednak mają również swoje minusy. Przykładowo większość pożyczek można dostać nawet posiadając negatywną historię kredytową, jednak oprocentowanie będzie w tym przypadku dużo wyższe. Ponadto, warto jest dokładnie przeczytać opinie o konkretnej firmie pożyczkowej, aby mieć pewność, że jesteś zabezpieczony, a umowa nie zawiera żadnych kruczków prawnych.

Co to jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczka społecznościowa to jeszcze luźniejsza forma pożyczki, w której formalności ograniczone są do minimum. Jej idea polega na tym, że zarówno pożyczkobiorcą, jak i osobą udzielającą pożyczki, może być każda dowolna osoba prywatna. Wysokość pożyczki, raty, a także oprocentowanie ustalane są bez żadnych wcześniejszych wytycznych, co zarówno dla wnioskującego, jak i oferującego pożyczkę, może być bardzo korzystne.

Minusem jest jednak dość duże ryzyko takiej pożyczki. Aby legalnie można było wziąć pożyczkę społecznościową, potrzebne jest pośrednictwo biura pożyczkowego. Natomiast zasada funkcjonowania tego rodzaju pożyczki polega między innymi na tym, że zarówno pożyczkobiorca, jak i osoba pożyczająca pozostają dla siebie anonimowe. O ile jest to dość wygodne, o tyle w przypadku, kiedy biuro pośredniczące między transakcją nie wywiąże się w jakiś sposób ze swojej umowy, trudno jest tutaj dochodzić sprawiedliwości.

Jak dostać kredyt, a jak pożyczkę?

Jeśli zdecydujesz się na kredyt w banku, upewnij się, że Twoja sytuacja finansowa jest na tyle stabilna, że będziesz w stanie spłacać zobowiązania przez kilka następnych lat. Dodatkowo bardzo często w przypadku różnego rodzaju kredytów trzeba mieć tak zwany wkład własny.  Warto również porównać dostępne na rynku kredyty przez różnego rodzaju rankingi.

W przypadku pożyczki kwota może być wyższa lub niższa, jednak najczęściej nie są to wieloletnie raty. Aby dostać pożyczkę, należy udać się do konkretnej firmy pożyczkowej i wybrać dogodne dla siebie warunki. W przypadku pożyczki nie zawsze trzeba mieć pozytywną historię kredytową, jednak często warunkiem jest poręczenie osoby trzeciej lub zastaw.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

szukam pożyczki

Poszukuję pożyczki prywatnej do 8000zł proszę o kontakt ada0669@wp.pl

pożyczka niebankowa

Pożyczką osobistą możesz sfinansować swój ślub, wakacje. Przynieś brakujące środki na...

Najnowsze opinie klientów