MaxiPozyczka
Kradzież tożsamości - jak sprawdzić czy ktoś nie posługuje się moim danymi w banku?

Kradzież tożsamości - jak sprawdzić czy ktoś nie posługuje się moim danymi w banku?

Niestety każdy mógł zgubić dowód osobisty albo nawet zostawić na chwilę niestrzeżony portfel z dokumentami. W takich sytuacjach może dojść do kradzieży danych. Co prawda na stronie internetowej BIK można zastrzec swój dowód osobisty, ale co ciekawe nie wszyscy złodzieje danych chcą na taki dowód wziąć kredyt. Niektórzy tylko zakładają konto bankowe. I co wtedy?


Ile masz kont bankowych sprawdzisz... w banku

Od lipca 2016 roku istnieje Centralna informacja o rachunkach w ramach systemu Ognivo, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Generalnie Centralna informacja o rachunkach powstała z myślą o spadkobiercach, którzy potrzebują znaleźć rachunki bankowe osoby zmarłej, która nie pozostawiła po sobie wyciągów bankowych a wiadome było, że jakieś konto posiada. Jednak dane z tej ewidencji przydadzą się też, gdy my podejrzewamy, że na nasze dane ktoś mógł założyć sobie konto. A niestety takie fałszywe rachunki zakładane są nagminnie, aby wyłudzać pieniądze od innych osób.

Żeby sprawdzić swoje dane w Centralnej informacjo o rachunkach wystarczy udać się do banku albo nawet do placówki Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Rozliczeniowej. Nie trzeba mieć w takiej placówce założonego konta osobistego. Usługa dostępna jest dla wszystkich. Trzeba tylko złożyć specjalny wniosek. Bank albo SKOK w imieniu klienta wyśle zapytanie i otrzyma odpowiedź z listą rachunków założonych na te konkretnie dane.

Jednak taka usługa jest płatna. Kosztuje od 5 złotych do 150 złotych. Najtaniej będzie ją wykupić w:

  • Nest Bank – 5 zł,
  • Eurobank – 6 zł,
  • Deutsche Bank – 10 zł.

Najdrożej będzie nas kosztować w ING Bank Śląski – 60 zł albo w BOŚ Bank 150 zł. Niewątpliwie jednak warto.

Gdzie sprawdzić kredyty i pożyczki wzięte na nasze nazwisko?

Tutaj z pomocą przychodzi Biuro Informacji Kredytowej. Jako klient indywidualny można zamówić raport pojedynczy za 36 złotych z informacjami nie tylko o tym jakie mamy aktywne zobowiązania, ale też z wszystkimi wziętymi pożyczkami, kredytami lub złożonymi wnioskami w ciągu ostatnich 5 lat, ponieważ przez taki czas BIK przechowuje dane. Niestety nie wszystkie firmy pożyczkowe współpracują z BIK, więc nawet z raportem BIK nie będziemy mieli 100% pewności, że ktoś nie wziął jakieś pożyczki pozabankowej na nas. Ale coraz więcej firm współpracuje z BIK, więc jest to naprawdę dobre źródło informacji.

Forum - Opinie

Poniedziałek 30 lipiec 2018 10:31 Gość

a to nie bank powinien to sprawdzić?

Czwartek 24 styczeń 2019 20:48 Gość

Oferta gotowa być dobrze zabezpieczona i niezawodna w ciągu Witam, jestem osobą oferującą pożyczki międzynarodowe. Z kapitałem, który zostanie wykorzystany do alokacji krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek: martinakiersteinfr@gmail.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

pozyczki prywatne

Witam pilnie potrzebuję pomocy finansowej w kwocie 50000 na 120 mies ewelina8781@wp.pl

Najnowsze opinie klientów