MaxiPozyczka
Kiedy można wziąć kredyt bez zgody współmałżonka?

Kiedy można wziąć kredyt bez zgody współmałżonka?

Zaciągnięcie kredytu to duże zobowiązanie, przed którego podjęciem trzeba się dobrze zastanowić. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy w związku małżeńskim i prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe z drugą osobą ważne może być podjęcie takiej decyzji razem. Ale czy zawsze trzeba mówić współmałżonkowi o tym, że bierzemy kredyt?


Co mówi na ten temat prawo bankowe i cywilne?

Ogólnie przepisy nie wymagają, żeby na zaciągnięcie pożyczki musiał zgadzać się również współmałżonek pożyczkobiorcy. Banki czy firmy pożyczkowe najczęściej też o to nie pytają. Wystarczy, że ma się osobne konto bankowe oraz własne dochody. Jednak jest to możliwe tylko przy kredytach na niskie kwoty oraz w ramach zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Oznacza to, że można pożyczyć np. 10 tysięcy złotych nic nie mówiąc współmałżonkowi. Ale jeśli kredyt nie będzie spłacany na czas bank czy parabank na pewno rozpocznie postępowanie egzekucyjne i może wejść na majątek wspólny.

Dlaczego banki wymagają zgody?

Jednak banki lubią się zabezpieczać w wypadku kredytów na duże sumy. Jest na to odpowiedni przepis prawny zapisany w artykule 42 ustęp 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi, że wierzyciel powinien zażądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, gdy współmałżonek nie wiedział o zaciągnięciu zobowiązania. Ale właśnie mimo tego jasnego przepisu banki na wszelki wypadek mogą zażądać zgody na piśmie od współmałżonka, aby w sytuacji, gdy dojdzie do egzekucji móc ściągnąć należność nie tylko od dłużnika z jego osobistego majątku, ale też z majątku współmałżonka. Zgoda nie może być domniemana, więc nie wystarczy, że do banku sami przyniesiemy oświadczenie współmałżonka, że wie i się zgadza. Bank ma swoje stosowne pismo, które współmałżonek musi podpisać.

Bank może też przed sądem wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko współmałżonkowi, gdy kredytobiorca np. stracił pracę i nie ma dochodów, albo nie ma majątku osobistego jak nieruchomość na własność, z której można by ściągnąć należność. Dzieje się tak, ponieważ na mocy prawa zawierając związek małżeński ustanawia się też wspólność majątkową. Jedynym wyjątkiem będzie, gdy kredyt lub pożyczka były wzięte na bieżące sprawy życia codziennego, zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny czy w ramach działalności gospodarczej. Wtedy współmałżonek nie odpowiada swoim, czyli wspólnym majątkiem.

Duży kredyt łatwiej dostać razem

Przystępując do kredytu o dużej wartości na przykład kredyt samochodowy czy kredyt hipoteczny łatwiej będzie dostać pozytywną odpowiedź, gdy do kredytu przystąpią dwie osoby mające regularne dochody. Obecnie większość małżeństw kupujących mieszkanie na kredyt bierze ten kredyt razem właśnie ze względu na większe możliwości. Dlatego też po prostu korzystniej jest brać kredyt we dwoje i tak też go spłacać niż w pojedynkę i liczyć na to, że nie tylko damy radę go spłacić, ale jeszcze że współmałżonek się o niczym nie dowie.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

oferta pożyczki

cześć  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju....

Najnowsze opinie klientów