MaxiPozyczka
Jak rozmawiać z firmą windykacyjną?

Jak rozmawiać z firmą windykacyjną?

Niestety może się zdarzyć, że popadniemy w długi. Jednak kiedy sytuacja będzie już tak poważna, że do naszych drzwi zapuka windykator warto go wpuścić. Ignorowany dług nie tylko nie zniknie, ale zacznie rosnąć jeszcze bardziej. Dlatego zamiast udawać, że problem nie istnieje trzeba porozmawiać z windykatorem, którego zadaniem jest znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji.


Jak działa windykator?

Przede wszystkim trzeba się pogodzić z faktem, że dług trzeba w końcu spłacić. A firma windykacyjna ma w tym pomóc. Co prawda firmy te w Polsce nie cieszą się dobrą opinią, ale może wynikać to pośrednio z samego podejścia Polaków do spłacania długów, które nie jest najlepsze. Wiele osób myli też zadania jakie stawiane są windykatorami z pracą komornika. A zdecydowanie te dwa zawody różnią się nie tylko obowiązkami, ale też prawami.

Ciekawe jest również, że członkowie Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami uchwalili Zasady Etyki Branży Windykacyjnej, wyznaczając przy tym standardy pracy windykatora. Jednym ze standardów przestrzeganych przez windykatora jest przestrzeganie obecnie obowiązującego prawa oraz poszanowanie dobrych obyczajów. Dlatego też można powiedzieć, że z roku na rok firmy windykacyjne stają się dla dłużników coraz bardziej ludzkie.

Nie każdy dłużnik zachowuje się tak samo i jest gotowy spłacić dług, dlatego windykatorzy mają swoje procedury, który umożliwiają nie tylko odzyskanie długu, ale przede wszystkim skontaktowanie się z klientem co tak naprawdę nie jest łatwe, bo windykator w przeciwieństwie do komornika nie może wejść do domu dłużnika w asyście policji.

Jak rozmawiać z windykatorem?

Windykator przede wszystkim musi ustalić, dlaczego klient przestał spłacać swoje zobowiązania. Dlatego trzeba szczerze przed windykatorem przyznać co się stało np. nagła choroba pochłonęła nasze oszczędności czy dłużnik stracił pracę. Można też od razu określić, ile z obecnie otrzymywanego dochodu można by spłacać lub kiedy dłużnik otrzyma pieniądze np. z tytułu pracy, spadku, sprzedaży mienia na spłatę całego długu. W ramach współpracy z wierzycielem to windykator może zaproponować klientowi rozłożenie spłaty długu na raty dogodne do spłaty lub ustala termin jednorazowe spłaty całego długu. Ale takie rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, kiedy z windykatorem porozmawiamy. Sam nie rozwiąże za nas problemu długu. A do tego często wierzyciel nie będzie chciał już rozmawiać bezpośrednio, ale skieruje dłużnika z powrotem do windykatora.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów