MaxiPozyczka
Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Bez trudu można znaleźć kalkulatory liczące za nas naszą zdolność kredytową. Ale tak naprawdę policzenie jej na 100% nie jest możliwe. Oszacowanie w jakiej wysokości możemy dostać kredyt lub też jaka jest maksymalna wysokość raty, jaką możemy płacić jednak jest możliwe do wykonania. I wcale nie trzeba do tego specjalnego programu komputerowego. Powinna wystarczyć czysta kartka i kalkulator. Po odjęciu kosztów życia od dochodu i sprawdzeniu ile wynosi 50% naszych dochodów powinniśmy otrzymać wysokość przykładowej raty. Ale w bankach nie jest to liczone aż tak prosto.


Ogólne wytyczne dla banków

Każdy bank komercyjny czy firma pożyczkowa wyliczają inaczej zdolność kredytową potencjalnego klienta. Dlatego samodzielnie nie da się wyliczyć tego idealnie tak samo jak zrobił by to konkretny bank. Jednak zawsze w obliczeniach banki muszą trzymać się tak zwanej rekomendacji T wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rekomendacja jasno określa, że ogólna wysokość raty kredytu nie może przekroczyć 50% miesięcznego dochodu netto kredytobiorcy. Upraszczając rata nie może być wyższa niż pół naszej pensji otrzymywanej „na rękę”.. Ale jeśli kredytobiorca miesięcznie zarabia więcej niż wynosi aktualna średnia krajowa pensja możliwe jest ustalenie mu wysokości raty do wysokości 65% miesięcznego dochodu netto. Jednak o czym zapomina wiele osób są to kwoty otrzymywane po odtrąceniu podatku, ZUS czy innych składek. Firmy pożyczkowe choć nie podlegają tej rekomendacji również trzymają się zasady 50%, ponieważ jest ona powszechna i bezpieczna, zarówno dla parabanku i dla klienta, aby zobowiązanie mogło zostać spłacone.

Co bank i firma pożyczkowa bierze pod uwagę licząc zdolność?

Zawsze najważniejsza jest wysokość dochodu miesięcznego netto. Ale oprócz tego dużą wagę ma samo źródło dochodu potencjalnego kredytobiorcy oraz forma zatrudnienia. Osoby zatrudnione na stałe na przykład na umowę o pracę bezterminowo mogą liczyć na wyższą zdolność niż osoby pracujące na umowę zlecenie zatrudniane z miesiąca na miesiąc. W parabankach jednak liczą się też dochody otrzymywane z tytułu wynajmu nieruchomości, zatem i tu będzie się liczył okres zawartej umowy, czyli potencjalnego dochodu. Bardzo ważne są aktualne zobowiązania finansowe, nie tylko ich wysokość, ale także tytuł. Zawsze trzeba też podać koszty utrzymania gospodarstwa domowego oraz ilość jego członków. Niestety część banków przyjmuje z góry ustaloną stawkę utrzymania jednej osoby i według tego wylicza zdolność nie sprawdzając nawet podanych danych. Co ciekawe także wiek osoby składającej wniosek ma znaczenie do wyliczenia zdolności kredytowej.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów