MaxiPozyczka
Jak banki weryfikują klientów?

Jak banki weryfikują klientów?

Na pozór wiadomo, że żeby dostać kredyt w banku trzeba mieć zdolność kredytową, legalny dochód i dobrą historię kredytową. Ale jak właściwie w banku sprawdzają te wszystkie informacje? Czy można jakoś oszukać system i na przykład zwiększyć zdolność kredytową? Niestety nie, ale to, że w jednym banku nam kredytu odmówiono nie znaczy od razu, że we wszystkich dostaniemy odpowiedź odmowną, ponieważ każdy bank może sprawdzać inne informacje lub brać inne algorytmy do swoich kalkulacji.


Wiarygodność kredytowa

Dla banku bardzo ważna jest wiarygodność klienta. Każdy bank obligatoryjnie sprawdza wszystkich klientów w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) oraz w systemie Bankowy Rejestr, który jest wewnętrzną bazą bankową z informacjami o klientach z aktywnymi zobowiązaniami oraz informacjami czy są one spłacane czy nie. W BIK również pojawiają się tego typu informacje plus wpisy o posiadaniu chwilówek w niektórych firmach pożyczkowych.

Każda osoba, która kiedykolwiek składała chociaż wniosek o kredyt będzie w BIK. W tej bazie są podstawowe informacje o posiadanych zobowiązaniach. Dla banków najważniejsze jest czy są one spłacane w terminie oraz ile tak naprawdę w danej chwili zobowiązań posiada klient. Baza BIK prowadzi swój scoring, ale banki dokonują własnej oceny, więc niekoniecznie trzeba się odnosić do ilości punktów zgromadzonych według BIK.

W Bankowym Rejestrze pojawiają się informacje o zadłużeniach, postępowaniach i innych negatywnie wpływających na wiarygodność klienta zdarzeniach.

W razie potrzeby lub chęci dogłębnego sprawdzenia klienta banki mogą sięgnąć też do bazy Krajowy Rejestr Długów, ale nie jest ona sprawdzana zawsze. W bazie tej widnieją długi nie tylko z tytułu niespłaconych kredytów, ale nawet niezapłaconych rachunków czy mandatów karnych.

Zdolność kredytowa

Drugi ważny czynnik decydujący o przyznaniu kredytu to zdolność kredytowa. Każdy bank liczy ją inaczej. Jednak, aby ją w ogóle policzyć musi mieć podstawę czyli zaświadczenie o dochodach za trzy ostatnie miesiące pracy albo roczny PIT, albo dane finansowe z prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej za ostatnie 12 miesięcy lub też umowy zlecenie i rachunki do nich za ostatnie pół roku. We wniosku podaje się również tak zwane „koszty życia” oraz wysokość innych zobowiązań finansowych. Na tej podstawie bank wylicza czy stać nas na kredyt i jaką kwotę może nam maksymalnie pożyczyć.

Jeśli zdolność kredytowa jest odpowiednia, a klient jest wiarygodny i nigdy wcześniej nie miał problemów ze spłatą swoich zobowiązań to powinien dostać kredyt w banku.

Forum - Opinie

Poniedziałek 30 lipiec 2018 10:30 Gość

może i powinien ale co jak nie? inny bank?

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

oferta pożyczki

cześć  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju....

Najnowsze opinie klientów