MaxiPozyczka
Frankowicze płacą coraz mniej

Frankowicze płacą coraz mniej

Kredyty walutowe, zwłaszcza kredyty we frankach szwajcarskich nadal wzbudzają wiele emocji. Jednak warto zaznaczyć, że podpisując umowę kredytową każdy nie tylko musiał zapoznać się z jej treścią oraz z ryzykiem walutowym. A część osób zdecydowało się na kredyt w obcej walucie, bo miało w niej wyższą zdolność. Jak to wygląda dzisiaj? Okazuje się, że mimo wzrostu ceny franków to i tak spada zadłużenie tzw. frankowiczów.


Pierwsza połowa roku 2017 w porównaniu do I kwartału 2016

Warto przeanalizować dane podawane przez Biuro Informacji Kredytowej za pierwsze półrocze 2017 roku. Okazuje się bowiem, że aż o 11,65% spadło zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych udzielonych we frankach szwajcarskich w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. W ujęciu materialnym różnica opiewa na 16,34 miliarda złotych mniej niż na koniec czerwca 2016 roku. A biorąc pod uwagę, że osoby posiadające nadal kredyt we frankach szwajcarskich stanowią aż 5,8% wszystkich osób posiadających kredyty, czyli aż 882 tysięcy osób. Dlatego są to dane warte przejrzenia.

Mniej kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich

Skoro spada zadłużenie we frankach szwajcarskich logiczny jest też wniosek, że zmniejsza się liczba kredytobiorców frankowych. Nie oznacza to jednak, że zmniejsza się liczba kredytobiorców ogółem, ponieważ część frankowiczów w międzyczasie przewalutowało kredyt hipoteczny i spłaca go nadal, ale w ratach wyrażonych w złotówkach. Część osób zdecydowało się na to, aby zapobiec wzrostom rat, czyli wartości waluty w jakiej były wyrażone początkowo. Z danych podanych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że na koniec I półrocza 2017 roku osób spłacających kredyt hipoteczny w tej walucie było aż o 17 tysięcy mniej niż na koniec I półrocza w roku 2016. Spłaconych całkowicie zostało aż 21 tysięcy zobowiązań zaciągniętych w tej walucie. Na koniec czerwca 2017 roku aktywnych pozostawało 508 tysięcy kredytów hipotecznych wziętych we frankach szwajcarskich.

Także z całą pewnością można powiedzieć, że zmniejszyło się zainteresowanie kredytami w walucie obcej. I to nie tylko ze strony klientów, którzy w ostatnich latach mogli się dobitnie przekonać, że ryzyka walutowego nie wolno lekceważyć, jak i banków, które coraz rzadziej udzielają kredytów w jakiejkolwiek walucie obcej.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

oferta pożyczki

cześć  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju....

Najnowsze opinie klientów