MaxiPozyczka
Dlaczego warto korzystać z karty kredytowej?

Dlaczego warto korzystać z karty kredytowej?

Wystarczy pójść do banku, aby wpłacić gotówkę na konto czy zlecić przelew a już możemy mieć pewność, że padnie propozycja wydania nam produktów dodatkowych takich jak karta kredytowa. Większość osób odmawia, ponieważ boi się, że kredyt na karcie będzie drogi, albo nawet nie potrzebują w danej chwili pieniędzy dodatkowych, więc nie widzą sensu wyrabiać karty. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że rozsądne korzystanie z karty nic nie kosztuje, a do tego może mieć pozytywny wpływ na historię kredytową.


Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa jest kartą płatniczą, która wydawana jest wraz z przypisanym limitem kredytowym przez wydawcę, czyli najczęściej przez bank. Operacje dokonywane kartą rozliczane są w ramach przyznanego, konkretnego limitu. Z kartą kredytową jest też zawsze związany okres bezodsetkowy. Okres ten ustala wydawca karty, czyli np. bank. Jeśli w tym wyznaczonym okresie posiadacz karty spłaci 100% zadłużenia wykazanego na podstawie historii transakcji to nie zostaną mu doliczone odsetki od kredytu zawartego na karcie. Warto wiedzieć, że okres bezodsetkowy liczony jest tylko dla transakcji bezgotówkowych.

Jak mądrze korzystać z karty?

To bank w ramach naszej zdolności kredytowej ustala limit karty kredytowej. Ale nie oznacza to, że musimy zgodzić się na maksymalny limit. Gdy okazuje się, że opłaty są takie same, obojętnie od wysokości limitu kredytowe większość osób zgadza się na najwyższy limit „na wszelki wypadek”. Jednak potem zaczyna się korzystanie z karty i po kilku miesiącach może się okazać, że zadłużenie karty jest wyższe niż nasz miesięczny dochód. Co prawda kartę spłaca się co miesiąc w ustalonej procentowo np. 5% wartości zadłużenia, kwocie minimalnej, więc nie trzeba oddawać pieniędzy w okresie bezodsetkowym, jeśli aż tyle nie mamy, ale wtedy narazimy się na dodatkowe koszty jak odsetki.

Warto zatem ustalić z bankiem realny limit kredytowy. W takiej wysokości, aby zawsze można było oddać całą kwotę w czasie okresu bezodsetkowego i nie płacić dodatkowych kosztów jak oprocentowanie. Okres bezodsetkowy jest różny, ale zwykle waha się pomiędzy 52 a 58 dni. Zatem jest to prawie dwa miesiące, aby skorzystać z karty i ją spłacić.

Zalety i wady karty kredytowej

Według statystyk w Polsce po II kwartale 2017 roku aktywnych było aż 6 milionów kart kredytowych. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę, że to jakby co piąty Polak, który korzysta z takiej karty. A do tego takie karty wydawane są przedsiębiorcom w ramach kredytów firmowych, więc niektóre osoby mają po dwie i więcej kart kredytowych czego statystyki już nie ujmują.

Wadą kart może być zbyt szybkie wydawanie pożyczonych od banku pieniędzy, co prowadzi do impulsywnych zakupów, braku kontroli nad finansami osobistymi, a w efekcie końcowym do popadania w długi. Jednak ustalając mądrze limit kredytowy i pilnując terminów można zyskać świetny wpis do BIK, który przyda się, kiedy będziemy chcieli wziąć kredyt w banku. Jeśli regularnie płacimy kartą kredytową i ją spłacamy mamy tzw. prosty kredyt, który jest dobrze punktowany w ocenie BIK, a to pozwoli podnieść naszą wiarygodność i otworzy drogę do wyższych kredytów.

Forum - Opinie

Poniedziałek 30 lipiec 2018 11:17 Gość

w którym banku najłatwiej dostać kartę kredytową?

Wtorek 31 lipiec 2018 13:13 Gość

w tym w którym masz konto

Niedziela 5 sierpień 2018 23:05 Gość

????

Czwartek 24 styczeń 2019 20:47 Gość

Czy masz problemy finansowe? Jesteś pierwszą osobą, która otrzyma pomoc finansową w zakresie budżetu, treści i jakości karty, ale nie można znaleźć informacji w wyborze kredytów, kwestia czasu: martinakiersteinen@gmail.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

pozyczki prywatne

Witam pilnie potrzebuję pomocy finansowej w kwocie 50000 na 120 mies ewelina8781@wp.pl

Najnowsze opinie klientów