MaxiPozyczka
Dlaczego BIK jest taki ważny?

Dlaczego BIK jest taki ważny?

Żeby dostać kredyt w banku trzeba mieć nie tylko stałe źródło dochodów, ale być też wiarygodnym finansowo. Często to właśnie nasza historia kredytowa decyduje o tym czy dostaniemy kredyt czy nie. Banki nie udzielają kredytów osobom, które kiedykolwiek miały problemy ze spłatą, ponieważ obawiają się, że i tym razem będą miały problem z odzyskaniem pożyczonych pieniędzy. Dlatego właśnie historia kredytowa zapisane w BIK jest tak ważna.


Biuro Informacji Kredytowej

Absolutnie wszystkie informacje o kredytach wziętych w bankach i SKOKach znajdą się w bazie BIK. Ale coraz więcej firm pożyczkowych nawiązuje współpracę z tą bazą, a więc można też znaleźć informacje o pożyczkach pozabankowych. Głównie w BIK znajdują się informacje o aktywnych zobowiązaniach, o tym czy są terminowo spłacane oraz w jakiej wysokością są zaciągnięte i na jaki okres czasu. Każdy bank przed udzieleniem kredytu musi sprawdzić historię kredytową klienta w BIK.

Jak sprawdzić swój BIK?

Wbrew pozorom nie tylko bank może sprawdzić nasz BIK, ale można to też zrobić samodzielnie i bezpłatnie raz na pół roku. Wystarczy odwiedzić oficjalną witrynę internetową BIK, a potem założyć tam konto użytkownika i postępować zgodnie z podanymi dalej instrukcjami, aby móc wygenerować raport ze swoją historią kredytową.

W raporcie BIK można sprawdzić swoją historię kredytową aż na 5 lat wstecz. Przechowywane są nie tylko informacje o aktywnych zobowiązaniach, ale też o złożonych wnioskach o kredyt czy spłaconych już zobowiązaniach. Można też w raporcie zobaczyć informacje o każdym otwartym rachunku kredytowym w taki sam sposób. Zawsze widnieje data rozpoczęcia i zakończenia kredytu oraz jego wysokość. Podana jest informacja o tym czy zobowiązanie jest spłacane terminowo oraz jaka jest wartość pozostała do spłaty. W BIK są też informacje o wnioskach, które zostały przez bank odrzucone. Punktem spornym raportu jest scoring, czyli punkty przyznawane za spłacanie w terminie zobowiązań. Nie jest potwierdzone bowiem czy banki biorą pod uwagę scoring wyliczany przez BIK czy też liczą go swoją metodą. Aczkolwiek można znaleźć przykłady osób, które mają właśnie bardzo wysoki scoring i dostały od banku lepszą ofertę na ten sam kredyt niż osoby z niższą wartością punktacji. Na szczęście oprócz BIK banki sprawdzają jeszcze wiele innych informacji zanim wydadzą ostateczną informację o udzieleniu kredytu.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów