MaxiPozyczka
Czym jest Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Czym jest Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

O Krajowym Rejestrze Długów słyszał chyba każdy, ale nie każda osoba wie, że istnieje coś takiego jak Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (KRDN). Dlatego jeśli mamy jakieś zaległości nie powinniśmy jedynie unikać instytucji sprawdzających BIK, a sprawdzić dokładnie czy czasem jednostka nie sprawdza mniej znanych baz jak ten rejestr, który także wiele mówi o wiarygodności finansowej klienta.


KRDN to nie to samo co KRS

O tym jak działa KRDN dowiemy się z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), ale nie oznacza to, że jest to jedna i ta sama baza. Co prawda KRDN jest integralną częścią KRS, ale nie zbiera się tu wbrew pozorom tylko danych o spółkach zarejestrowanych w Polsce, ale też dane o osobach fizycznych.

Jakie dane znajdziemy w KRDN?

W wypadku osób fizycznych gromadzone są tu informacje takie jak: imię, nazwisko, numer PESEL w celu identyfikacji. Ale wpisywane są również informacje o dacie utworzenia wniosku wpisowego albo jego złożenia. W rejestrze można także znaleźć tytuł wykonawcy, dane wierzyciela czy wysokość zaległej kwoty długu. W wypadku przedsiębiorców dane identyfikacyjne to NIP lub REGON oraz adres siedziby.

Kto może trafić do KRDN?

Na szczęście dla osób posiadających długi nie wszyscy trafiają do tego rejestru, Część osób może figurować tylko w KRD. Jednak wpis do KRDN mogą otrzymać m.in.:

  • dłużnicy alimentacyjny z zaległością co najmniej 6 miesięcy,
  • osoby fizyczne, którym umorzono egzekucję, ponieważ koszty postępowania są wyższe od wartości majątku,
  • osoby pozbawione przez sąd upadłościowy prawa do prowadzenia działalności gospodarczej czy pełnienia funkcji członka rady nadzorczej itp.,
  • przedsiębiorcy, którzy ogłosili upadłość,
  • wspólnicy spółki, która ogłosiła upadłość, którzy ponoszą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

Dane takich osób (wszystkie wymieniono w ustawie o KRS) trafiają automatycznie do rejestru KRDN. Jednak wierzyciel ma możliwość także samemu dokonać wpisu dłużnika, jeśli tylko ma tytuł wykonawczy wydany przeciwko osobie fizycznej, która nie zapłaciła długu w ciągu 30 dni od wezwania do zapłaty. Także ZUS może składać wniosek o wpisanie dłużnika (osoby fizycznej) do KRDN, jeśli ten nie uregulował w ciągu 30 dni od wezwania swojego długu.

Co jest gorsze wpis do KRD, BIK czy KRDN?

Banki oraz firmy pożyczkowe najczęściej sprawdzają BIK, Bankowy Rejestr oraz KRD. Czasem sprawdzają też bazę BIG Info Monitor, ale nie oznacza to, że jeśli nie mamy wpisu w tych bazach, a trafiliśmy do KRDN nie będziemy mieli problemów z wiarygodnością. Najmocniej może się to odbić na osobach prowadzących lub planujących założenie własnej działalności gospodarczej. Ale trzeba wiedzieć, że wpis w KRDN będzie aktywny aż 10 la, a o wykreślenie z rejestru nie jest łatwo, ponieważ podstawa prawna musi się zdezaktualizować lub też tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności. Tylko w tych wypadkach wcześniej niż po 10 latach można wnioskować o usunięcie wpisu z rejestru.

Forum - Opinie

Poniedziałek 30 lipiec 2018 10:49 Gość

czy chwilówki sprawdzają krdn?

Poniedziałek 30 lipiec 2018 11:18 Gość

jak załatwić wykreślenie z krajowego rejestru dłużników niewypłacalnych?

Wtorek 11 grudzień 2018 21:22 Gość

Dzień dobry. Poświęć trochę czasu na przeczytanie naszego ogłoszenia.Czy masz firmę, która potrzebuje finansowania, lub potrzebujesz pieniędzy z osobistych powodów, takich jak; Konsolidacja zadłużenia, opłaty szkolne, zakup nieruchomości, takiej jak samochód, dom, aby uzyskać pomoc medyczną itp.? Oferujemy szeroki zakres finansowania firmom i osobom potrzebującym pomocy finansowej lub wsparcia dla różnych celów prawnych.Możesz ubiegać się o nawet 100 000 $ jako osoba fizyczna i 500 000 $ jako organ współpracujący lub firma. Nasze usługi są oryginalne i dobrze udokumentowane do celów prawnych.Skontaktuj się z nami już dziś, jeśli potrzebujesz pożyczkiE-mail do kontaktu: anthonydavidhhname@gmail.com

Czwartek 24 styczeń 2019 20:47 Gość

Czy masz problemy finansowe? Jesteś pierwszą osobą, która otrzyma pomoc finansową w zakresie budżetu, treści i jakości karty, ale nie można znaleźć informacji w wyborze kredytów, kwestia czasu: martinakiersteinen@gmail.com

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

pozyczki prywatne

Witam pilnie potrzebuję pomocy finansowej w kwocie 50000 na 120 mies ewelina8781@wp.pl

Najnowsze opinie klientów