MaxiPozyczka
Czy rolnik może dostać pożyczkę w banku na dochody z działalności rolniczej?

Czy rolnik może dostać pożyczkę w banku na dochody z działalności rolniczej?

W Polsce jest bardzo dużo osób, które prowadzą działalność rolną. Niestety to ile w danym roku zarobi rolnik w głównej mierze zależy od pogody. Jeśli będzie zła lub nastąpi jakaś katastrofa pogodowa niestety jego dochody będą niskie, a więc będzie musiał pożyczyć pieniądze na zakup sadzonek czy ziaren do posiania na kolejny sezon. Dochodzi też budżet domowy, który w takiej sytuacji niewątpliwie też będzie niski, a żeby kupić nową pralkę czy zrobić remont potrzebny będzie kredyt. Ale czy banki komercyjne udzielają kredytów rolnikom?


Działalność rolnicza i dochody

Rolnicy uprawiający ziemię lub prowadzący hodowle tak samo jak każda inna zarabiająca osoba muszę odprowadzać podatek dochodowy. Działalność rolnicza regulowana jest też przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych – wymienia się w niej z jakich działalności rolnik może mieć dochody oraz od jakich będzie liczony podatek dochodowy. Ponadto działalność rolna to jak prowadzenie firmy i tak zawsze trzeba mieć umowy i faktury potwierdzające sprzedaż z zyskiem plonów czy zwierząt hodowlanych.

Najłatwiej wnioskować o kredyt na PIT

Ponieważ rolnik i tak musi odprowadzić podatek dochodowy może cię wydawać, że pożyczka na PIT to najlepsze rozwiązanie. Jednakże takie oferty pojawiają się na początku nowego roku podatkowego i nie są stałą ofertą banków. Jednak wykazanie dochodów przez okazanie PIT za poprzedni rok może być dla rolnika najłatwiejsze. Zwłaszcza jeśli nie ma on zarejestrowanej działalności rolnej w formie spółki prawa handlowego czy z o.o.

Do jakiego banku warto iść po kredyt?

Banki obecnie akceptują bardzo różne źródła dochodu, byle były by one potwierdzone i możliwe do sprawdzenia. Kredyty rolnikom oprócz BOŚ Banku, udzielają również banki takie jak Nest Bank. BZ WBK, Pekao S.A. czy Getin Noble Bank. Jednak jeżeli ma to być kredyt na rozwój działalności rolniczej czy zakup materiałów siewnych warto skorzystać z programu kredytów preferencyjnych Młody Rolnik.

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów