MaxiPozyczka
Czy program Mieszkanie Plus spowoduje zmiany na rynku kredytów hipotecznych?

Czy program Mieszkanie Plus spowoduje zmiany na rynku kredytów hipotecznych?

To pytanie zadaje sobie wielu ekonomistów. Jednak trzeba przyznać, że kredyty hipoteczne zawsze będą potrzebne, ponieważ część osób ubiegających się o Mieszkanie Plus go nie otrzyma, a część nie będzie zainteresowana programem w ogóle, a każdy musi gdzieś mieszkać. Program rządowy skierowany jest do tych 40 procent obywateli (dane na koniec 2016 roku), którzy nie mają zdolności kredytowej, więc teoretycznie nie powinien powodować żadnych zmian na rynku kredytów hipotecznych. Ale co wtedy, jeśli osoby ze zdolnością kredytową także uznają za korzystne i możliwe skorzystanie z rządowego programu?


Porównanie cen mieszkańm

Generalnie główną zaletą programu mają być ceny mieszkań na wynajem oraz na wynajem z opcją wykupu (bezpośrednia alternatywa dla kredytu hipotecznego). Jednak trzeba od razu zaznaczyć, że w programie przewidziano spłatę rat, czyli czynszu z opcją wykupu na maksymalnie 30 lat. Zatem jest to okres nawet dłuższy niż typowy kredyt hipoteczny, który spłaca się 20 lat. A do tego z opcji wykupu można zrezygnować w każdej chwili, a płacona tzw. nadpłata zostanie najemcy zwrócona w całości. Z opcji płacenia dodatkowo na wykup można też zrezygnować, aby obniżyć wysokość czynszu, gdy na przykład pogorszy się sytuacja materialna. Te założenia sprawiają, że pozornie jest to oferta atrakcyjna.

Jednakże to ceny sprawiają, że dużo osób zastanawia się nad złożeniem wniosku w programie. W opcji mieszkania na wynajem cena czynszu za 1 metr kwadratowy ma wynosić od 10 do 20 złotych, w opcji mieszkania z wykupem ma wynosić 12 do 24 złotych za metr kwadratowy. Ale program nie zakłada, że są to stawki stałe, które utrzymają się przez cały czas jego trwania. A zatem w kolejnym roku mogą zostać podane nowe, najpewniej wyższe stawki czynszu. A w kredycie hipotecznym mamy do wyboru raty równe lub malejące, ale na pewno nie zmienią się one na wyższe każdego roku.

Dostępne są już szacunkowe wyliczenia ile trzeba będzie zapłacić. I tak za 50 metrowe mieszkanie z opcją wynajmu z wykupem zapłacimy miesięcznie:

  • w Warszawie 959 zł,
  • w Gdańsku 775 zł,
  • w Rzeszowie 673 zł,
  • w Katowicach 734 zł.

Oznacza to, że po 30 latach wykupimy mieszkanie za:

  • 345 240 zł w Warszawie,
  • 279 000 zł w Gdańsku,
  • 242 280 zł w Rzeszowie,
  • 264 240 zł w Katowicach.

Kredyt hipoteczny za 30 lat

Można powiedzieć, że ceny mieszkania z opcją wykupu są na dzień dzisiejszy interesujące. Ale nie są stałe. Nie jest też pewne czy za 30 lat takie 50 metrowe mieszkanie będzie tyle warte. Może się bowiem okazać, że za 30 lat ceny nieruchomości spadną, a płacone obecnie aż do roku 2047 czynsze będą zawyżone w stosunku do rzeczywistej wartości nieruchomości. Dlatego też można uznać, że z finansowego punktu widzenia o wiele korzystniej będzie kupić mieszkanie teraz na kredyt hipoteczny i zapłacić za nie obecną rynkową cenę i potem ją spłacać w ratach dla banku, ponieważ kredyt hipoteczny może być refinansowany i obniżony, jeśli zaczną się na rynku finansowym spadki.

Forum - Opinie

Czwartek 14 grudzień 2017 19:43 Gość

Kolejny program będący ukłonem w stronę lobby banksterskiego? Ile przy okazji po drodze pójdzie do różnych kieszeni?

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się, a nie będziesz musiał/a za każdym razem, gdy chcesz coś dodać przepisywać kodu z obrazka. Jeżeli nie masz jeszcze konta w MaxiPozyczka zarejestruj się.
  2. Przeładuj

Najnowsze porady

Najnowsze opinie klientów